חסכון פנסיוני

פנסיה או ביטוח מנהלים? אבל רגע, מה לגבי קופת גמל? ואיך בוחרים בין כל האפשרויות?

נתחיל מהסוף: קרן פנסיה היא ללא ספק המוצר הפנסיוני האטרקטיבי ביותר שיש כיום בשוק. ובכל זאת, כדי לבחור את התכנית המתאימה ביותר לצרכים שלכם, כדאי להכיר את ההבדלים בין סוגי המוצרים השונים וכיצד ייראה העתיד הכלכלי שלכם ביום הפרישה בהתאם לכל מסלול שתבחרו. ספוילר – לבחירה שלכם היום יהיו השלכות קריטיות.

היום, כדי לחסוך לפנסיה עומדים לרשותכם שלושה מוצרים:
קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל.

קרן פנסיה

מעניקה לכם שני כיסויים ביטוחיים שכלולים בתוך הקרן:
כיסוי נכות (ידוע גם כאבדן כושר עבודה): במקרה שאדם איבד את כושר עבודתו, תשולם קצבה חודשית בהתאם לתנאי הקרן.
כיסוי שאירים: כיסוי זה תקף במקרה שבו בעלת או בעל קרן הפנסיה הולכים לעולמם לפני גיל הפרישה. במקרה כזה, יקבלו השאירים קצבה חודשית למשך כל ימי חייהם.

חשוב לדעת: קרן הפנסיה מובנית כקרן הפועלת בערבות הדדית. מה המשמעות של זה? כל עמיתי הקרן חוסכים באמצעות אותו המוצר (קרן פנסיה) ורוכשים את אותו כיסוי ביטוחי המובנה כבר בתוך הקרן. התוצאה היא עלויות נמוכות יותר של דמי הניהול ועלות הכיסויים הביטוחיים, ממש כמו בקיבוץ.

ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים הוא למעשה חוזה אישי של המבוטחת או המבוטח מול חברת הביטוח. מה המשמעות של חוזה זה? דמי ניהול גבוהים יותר ועלות גבוהה יותר של הכיסוי הביטוחי. גם כאן, מעניק ביטוח המנהלים כיסוי ביטוחי במקרה של אבדן כושר עבודה וביטוח חיים (סכום חד פעמי) במקרה של מוות לפני גיל פרישה.

חשוב להכיר: מצב של ׳תת ביטוח׳
בהתאם לנתוני השכר במשק, עבור גברים מעל גיל 50 ישנו סיכוי גבוה יותר שעלות הכיסוי של אבדן כושר עבודה לא תכסה את כל השכר והקצבה שתיקבע בסופו של דבר תהיה נמוכה יותר מהמשכורת האחרונה של המבוטחת או המבוטח. במצב האידיאלי, ביטוח אבדן כושר עבודה או נכות בפנסיה צריך להעניק כיסוי של 75% משכר הברוטו. כאשר השכר עולה לאורך השנים, בביטוח המנהלים נוצרת סיטואציה שבה חברת הביטוח מקטינה את הקצבה שתתקבל חלילה במקרה של אבדן כושר העבודה. משנה לשנה הכיסוי קטן ולכן עבור גברים מעל גיל 50 רוב הסיכויים שביטוח המנהלים לא יכסה את כל השכר ויצריך ביטוח נוסף בעלויות נוספות.

קופת גמל

קופת גמל היא קופת חיסכון בלבד שאינה מעניקה למבוטחים כיסוי ביטוחי. מהסיבה הזו, מדובר במוצר הכי פחות אטרקטיבי לטובת חיסכון פנסיוני ולכן הוא אינו מומלץ עבור מטרה זו.

קרן פנסיה מול ביטוח מנהלים – מה כדאי?

כפי שהזכרנו קודם, חשוב להכיר שחיסכון פנסיוני מעניק כיסוי ביטוחי בשני מוצרים בלבד: קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. משמעות הביטוח הפנסיוני היא הזכאות כאמור לקצבה חודשית במקרה של נכות או אבדן כושר עבודה וכיסוי שאירים במקרה של מוות לפני גיל פרישה. בקרן פנסיה תתקבל קצבה חודשית לשאירים למשך כל ימי חייהם ובביטוח מנהלים יתקבל סכום כסף חד פעמי הנקבע בעת הפקת הפוליסה.

איך למעשה נולד ביטוח המנהלים? בעבר, חברות הביטוח רצו להוסיף פוליסה פנסיונית מפוצצת שתכניס להן הרבה כסף לכיס. כדי למשוך את הלקוחות, הן בחרו בשם האטרקטיבי 'ביטוח מנהלים'. בפועל, מדובר בפוליסות לא אטרקטיביות בכלל, מלבד לחברות הביטוח..

לכן, ההמלצה שלנו היא קרן פנסיה שתתן לכם מענה אמיתי ויציב ביום הפרישה, גם אם כרגע קצת קשה לדמיין אותו מגיע.

כיצד לנהל את הכיסוי הביטוחי?

קיימות שתי אפשרויות בחירה לניהול הכיסוי הביטוחי:

  1. כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה עבור 75% מהשכר וביטוח חיים של 100% בחלוקה הבאה: בת או בן הזוג יקבלו 60% וילדים עד גיל 21 יקבלו 40%. האחוזים מחושבים מהשכר ברוטו של המבוטחת או המבוטח. מבחינתנו, זוהי האופציה המומלצת.
  2. כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה עבור 65% מהשכר וכיסוי וביטוח חיים של 80% בחלוקה הבאה: בת או בן הזוג יקבלו 48% וילדים עד גיל 21 32%. גם באפשרות זו, האחוזים מחושבים מהשכר ברוטו.

קיימות שתי אפשרויות בחירה לניהול הכיסוי הביטוחי:

  1. כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה עבור 75% מהשכר וביטוח חיים של 100% בחלוקה הבאה: בת או בן הזוג יקבלו 60% וילדים עד גיל 21 יקבלו 40%. האחוזים מחושבים מהשכר ברוטו של המבוטחת או המבוטח. מבחינתנו, זוהי האופציה המומלצת.

     

  2. כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה עבור 65% מהשכר וכיסוי וביטוח חיים של 80% בחלוקה הבאה: בת או בן הזוג יקבלו 48% וילדים עד גיל 21 32%. גם באפשרות זו, האחוזים מחושבים מהשכר ברוטו.

ביטוח פנסיוני בהתאמה אישית

שינוי הסטאטוס המשפחתי

עבור רווקות ורווקים, ההמלצה היא לוותר על הכיסוי הביטוחי לשאירים כל עוד אין ילדים בתמונה, כך יופנו יותר כספים לחיסכון לגיל פרישה והצבירה שאיתה תגיעו לפרישה תהיה גבוהה יותר, כך בהתאמה גם הקצבה החודשית שתקבלו. חשוב לדעת: ויתור כיסוי לשאירים תקף רק לשנתיים ויש לחדשו בתום תקופה זו.

עלייה בשכר

הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה הוא נגזרת של ההפקדה החודשית שמבצע המעסיק לקרן הפנסיה. עבור מבוטחים בביטוח מנהלים, הכיסוי הביטוחי יינתן לפי מה שמוגדר בתנאי הביטוח. במידה ולא תעודכן עלייה בשכר של העובד ע״י סוכן הביטוח מטעם המעסיק, העובד יהיה ב׳תת ביטוח׳, כלומר ביטוח שאינו מכסה את כלל הצרכים שלו. בקרן פנסיה לעומת זאת, השכר מתעדכן אוטומטית מדי חודש בחודשו בהתאם להפקדה האחרונה שהתבצעה מהמעסיק, לכן הכיסוי הביטוחי נשמר תמיד רלוונטי ומתאים את עצמו לצרכים המשתנים של המבוטח.

בחירה של מסלול ההשקעה

ככל שמצטרפים לקרן הפנסיה בגיל יותר צעיר, כך ישנן יותר שנים להשקיע את הכסף עד גיל הפרישה. בחירה במסלול שבו רכיב המניות הוא גבוה יותר, עתידה בסופו של דבר להניב תוצאות טובות יותר בהשוואה למסלולים אחרים. כבעלות או בעלי הקרן, תוכלו לבחור באופן אקטיבי באיזו רמת סיכון תרצו להשקיע את הכספים המופרשים לקרן הפנסיה שלכם.

חשוב לדעת!

כל אדם יכול לבחור במסלולי חיסכון והשקעה המוצעים באותו גוף פנסיוני שבו בחר לנהל את החיסכון. כדי לבחור את המסלול המתאים ביותר לצרכים של המבוטחת או המבוטח ומשפחתם, כדאי להיעזר במתכננת או מתכנן פנסיוניים שיוודאו עבורכם שהמסלול שבחרתם מבטח אתכם ואת השאירים שלכם במקרה המתאים. את קרן הפנסיה אפשר להתאים לצרכים המשתנים של המשפחה בכל רגע נתון, באמצעות שינוי מסלול ההשקעה או שינוי הכיסוי הביטוחי של קרן הפנסיה. כמו בכל דמוקרטיה טובה, גם בתחום הפנסיה, ביטוח ופיננסים אתן או אתם יכולים לבחור מי ינהל לכם את התיק! משמע אתם יכולים להחליט לעבור לסוכנת או סוכן ביטוח אחר מהקיים לכם היום ואין שום דבר פסול בבחינת אופציות נוספות על מנת שתקבלו, כלקוחות, שירות ותנאים טובים יותר.

ככל שאנחנו מתבגרים ומשתנים, כך גם משתנים בהתאמה הצרכים שלנו. את קרן הפנסיה אפשר וכדאי להתאים לצרכים החדשים על ידי שינוי מסלול ההשקעה או שינוי הכיסוי הביטוחי של הקרן. הרשו לנו לבדוק עבורכם אילו התאמות אתן או אתם אולי נדרשים לבצע, כדי להיות בטוחים שבחרתם את הכיסוי המתאים ביותר לסטאטוס שלכם.

ט.ל.ח – כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ או תכנון פנסיוני. יש להסתייע במתכננת או מתכנן פנסיונים לבניית תיק פנסיוני מותאם לצרכים שלך.

לבדיקת פוליסה קיימת או קבלת הצעה מותאמת אישית

שלחו לי הודעה, אני כאן :)
1
Scroll to Top